ДАТИ: 25 и 26 юни 2022 г.
ЛОКАЦИИ: с. Осоица и с. Негушево, общ. Горна Малина, обл. Софийска
ОРГАНИЗАТОРИ: Фондация „Повей“ с помощта на Община Горна Малина и кметство Осоица.
Фондация „Повей“ е юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза, нямаща политически и религиозен характер, подпомагаща изграждането на механизмите и структурите на гражданското общество, социалното адаптиране на личността и демократизацията във всички сфери на обществено-политическия живот в Република България.
Фондация е създадена през 2019 г. с основна мисия да работи за осигуряване на устойчиво развитие на малките селски общности, чрез насърчаване на локално предприемачество и подпомагане реализацията на инициативи, съответстващи на местните нужди.
Основните цели са на фондацията са:
▪ Популяризиране на концепции и практики, водещи до устойчиво развитие на българското общество и по-специално в сферите на опазването на околната среда, земеделието, градинарството и други области на човешкото взаимодействие с природата и земята;
▪ Популяризиране на биологичното и устойчивото земеделие и производство сред селските общности, чрез развитие на модели за биологично земеделие;
▪ Презентиране и въвеждане на иновативни земеделски практики с цел модернизиране на производството и увеличаване на доходите на местните земеделски производители;
▪ Създаване на форми за обучение и консултации в областта на биологичното земеделие и природосъобразния начин на живот; ▪ Подпомагане съхраняването и развитието на българското село, чрез опазване на неговата история и създаване на работещи модели за самозаетост и предприемачество;
▪ Активна дейност за въвеждане на екологичен, здравословен и устойчив начин на живот сред децата и младите хора.
Председател на Фондацията е д-р Михаела Танева-Андреева.
СПОМОЩЕСТВОВАТЕЛИ НА ФЕСТИВАЛА: Фондация за биологично земеделие „Биоселена“, Био магазини за здравословна радост „JoyDay”, Международно училище „Космос“.
ПРОГРАМА НА ЛЕКЦИОННИЯ КУРС / 25.06.2022:
Ролята на животните в живота на стопанството.
Лектор: Веселин Спасов.
Биодинамична работа с растенията в градината.
Лектор: Мими Найденова.
Световна кампания за спасяване на почвата.
Лектор: Георги Якимов.
Земеделието и социалният организъм.
Лектор: Петър Матеев.
Биологично производство на зеленчуци.
Лектор: Стоян Симеонов.
ЛЕКТОРИ:
Веселин Спасов: Фермер и лесовъд, създател на Фейсбук групата за безорно земеделие „Ноу Тил България“. Автор на книгата „Какво всъщност е Ноу Тил и какви са ползите от него”. Активен участник в семинари и обучения по темата за покривните култури и безорните технологии. Част от общността „Гората.бг“.
Мими Найденова: Дългогодишен агроном и съветник за практики в областите на биологичното и биодинамичното земеделие, създаване и отглеждане на насаждения от етерично-маслени и други култури, торене и растителна защита, биологична сертификация.
Георги Якимов: Член на групата „Да спасим почвата“ към международното движение „Съзнателна планета“. „Да спасим почвата“ е световна инициатива за разрешаване на почвената криза, чрез обединяване на хора от цял свят, които да се застъпят за здравето на почвата и цели въвеждането на национални политики и действия за увеличаване на органичното съдържание в обработваемите земи.
Групата организира поредица тематични семинари за българските земеделци, в които те да се запознаят с добрите практики за опазване на основния си ресурс – почвата, но и да бъдат информирани за икономическите ползи от отговорното земеделие.
Петър Матеев: Преводач и член на Антропософско общество България. Един от най-добрите познавачи на творчеството на д-р Рудолф Щайнер, създател на антропософията - учение прилагащо научния подход в изследването на т.нар. духовен свят.
Стоян Симеонов: Създател и собственик на Семейна био-ферма „Софина“ в землището на гр. Елин Пелин. Фермата, с площ от 120 дка, е създадена в началото на 2009 г. и в нея се отглеждат биологични зеленчуци, подправки и плодове. След преминат преходен период фермата има сертификат за биологично растениевъдство от 2014 г. Био ферма „Софина“ е член на Асоциация Биопродукти България и на мрежата за Солидарно земеделие в България .
ПРОГРАМА НА ПРАКТИЧЕСКИЯ КУРС / 26.06.2022:
Практика: Строителство с естествени материали.
Практическото обучение ще представи различни техники за строителство с естествени материали, базиращи се на умения и познания развивани от древността до наши дни.
Ще бъдат демонстрирани следните дейности:
• Затваряне на отвор с плет и измазването му с глина, посредством рециклирани материали;
• Отваряне на врата в съществуваща стена изградена от плет, без да се нарушава стабилността на конструкцията;
• Възстановяване на каменна зидария с камък и глина.
Практиката ще се води от Надежда и Мак Печанови, които имат дългогодишен опит в строителството с естествени материали и интериорния дизайн.
МОДЕРАТОР НА ФЕСТИВАЛА: Анастасия Върбанова
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ: Фестивалът се провежда на територията на бившето училище в с. Осоица. Сградата на училището е типичен представител на архитектурното направление „модернизъм“, характерно за времето между двете световни войни. Училищната сграда е построена в началото на 30-те години на миналия век и в продължение на 60 години подслонява селското училище, носещо името на бележития български учен – родоначалник на биохимията в България – проф. Асен Златаров. През 90-те години училището е закрито и в сградата за известен период се е помещавал периодичния архив на Националната библиотека. След близо 30 годишно прекъсване, училището отново отваря врати с нова визия и ново име – Международно училище „Космос“.